katecheza

usprawnienie, dopowiedzenie, rozwinięcie

Gimnazjalistom obwieszczam z dumą, że Helena i Julia z klasy pierwszej pobiły wszystkich znajomością tekstu Ewangelii św. Marka. Dziękuję im za owocną lekturę księgi. Dziękuję ich kolegom i koleżankom za przygotowanie i zadanie na lekcji dodatkowych pytań. Klasy pierwsze proszę o zapoznanie się z fragmentem Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 6, 3-10). Skończyliśmy bowiem charakterystykę wyznawców judaizmu oraz islamu. Wypada nam jeszcze omówić to wszystko, co odnosi się do chrześcijańskich postaw w świecie. Klasy drugie proszę o przypomnienie sobie z pierwszych naszych lekcji w listopadzie informacji dot. sakramentu Eucharystii. Jego omówieniem zakończymy tematy związane z grupą tzw. sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

W klasach pierwszych i drugich licealnych kontynuujemy - odpowiednio - tematy związane z definicją Kościoła, jego genezą i historią, oraz z ochroną życia ludzkiego. Pierwszakom zatem polecam w dalszym ciągu tekst ks. Marcina Węcławskiego, porządkujący zebrane dotąd informacje. Drugoklasistów (szykujących się na po feriach do sprawdzianu wiadomości z podejmowanych zagadnień) proszę o poświęcenie chwili na pierwszą i drugą część świadectwa Gianny Jessen, ocalonej z aborcji, do którego odnosiłem się na lekcji, a także na film poświęcony zagadnieniu syndromu postaborcyjnego. Zamieszczam również na stronie artykuł Marii Jernajczyk, w którym autorka precyzuje stanowisko Kościoła wobec zabiegów in vitro.

Przypominam o zapisach na ŚDM. Odsyłam zainteresowanych do szczegółowej ulotki Zbieram zapisy przede wszystkim na chcących wykupić tzw. pakiet weekendowy (B1). Papież Franciszek, zapraszając młodych na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, wskazał na przykład bł. Pier Giorgia Frassatiego. W minioną niedzielę w Radiu Kraków, w cyklu „Rozmowy o wierze”, można było posłuchać audycji na ten temat z udziałem pani Wandy Gawrońskiej i członków Towarzystwa Ciemnych Typów. Polecam: część pierwsza, druga i trzecia.